13
Dec

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

1668 Times |

Zalety i wady wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

            Jak zapewnić w domu czyste powietrze bez ciągłego wietrzenia? Jest to pytanie, którym zaprzątają sobie głowę osoby mające w planach budowę domu. Rozwiązaniem jest oczywiście wentylacja, która może być mechaniczna lub grawitacyjna. Jaką wybrać? Eksperci zdecydowanie polecają wentylację mechaniczną, która jest znacznie bardziej wydajna, zwłaszcza w dobie nowoczesnego budownictwa.

Zalety wentylacji mechanicznej.

                       Montaż wentylacji mechanicznej jest dość kosztowny, ale nie warto na nim oszczędzać. Dzięki dobrze zaprojektowanej i zamontowanej instalacji wymiana powietrza w domu następuje bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Co ważne w każdej chwili można zwiększyć przepływ powietrza, dzięki czemu możliwe jest szybkie wywietrzenie całego mieszkania i to bez przeciągów. Ma to szczególnie istotne znaczenie zimą, kiedy tak ważne jest zachowanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku.

Rodzaje wentylacji mechanicznej i ich zalety.

                       W domach stosuje się różne rodzaje wentylacji mechanicznej, a każda z nich pełni nieco inne funkcje. Jedną z tańszych opcji jest wentylacja mechaniczna wywiewna. Jej działanie polega na usuwaniu powietrza zużytego poprzez zasysane go z pomieszczeń i wywiewanie na zewnątrz. Świeże powietrze dostaje się do domu poprzez nawiewniki ścienne lub okienne. Centralny wentylator zapewnia stałą wymianę powietrza, a co najważniejsze – pozwala też na regulację intensywności tej wymiany. Niewątpliwą zaletą wentylacji mechanicznej wywiewnej są dość niskie koszty, ponieważ nie ma potrzeby budowania kominów wentylacyjnych. Zamiast tego stosowane są lekkie elastyczne rury z aluminium, które razem z centralnym wentylatorem wywiewnym montowane są zwykle na poddaszu. Warto jednak pamiętać, że wentylacja mechaniczna wywiewna może przyczyniać się do ucieczki ciepła z budynku, dlatego nie sprawdza się ona w budownictwie energooszczędnym.

            Znacznie bardziej praktycznym, choć droższym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z rekuperatorem. Zapewnia ona nie tylko usuwanie zużytego powietrza, ale także kontrolowany napływ powietrza z zewnątrz, które wcześniej ogrzane jest do odpowiedniej temperatury. Co ważne, jej konstrukcja pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza zużytego, dzięki czemu zapewniona jest energooszczędność. Można ją też idealnie dostosować do typu obiektu oraz potrzeb jego użytkowników. Niewątpliwym atutem takiej wentylacji jest również wysoka jakość dostarczanego powietrza, które przechodzi przez system filtrów. Dzięki montażowi instalacji z odzyskiem ciepła można zaoszczędzić na ogrzewaniu – z wyliczeń ekspertów wynika, że opłaty za ogrzewanie mogą spaść nawet o 30-50%. Ponadto możliwość utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, nie parują okna, a zarówno latem, jak i zimą utrzymanie komfortowej temperatury nie przysparza najmniejszych problemów.

Z czego składa się wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z rekuperatorem?

            Montaż wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z rekuperatorem jest dość skomplikowany. Właśnie dlatego tak ważne jest zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy montażowej. Instalacja składa się między innymi z czerpni, która odpowiada za pobieranie powietrza z zewnątrz oraz z wyrzutni, która usuwa zużyte powietrze. Zwykle czerpnia montowana jest w podbitce dachowej, ścianie domu lub w ogrodzie, natomiast wyrzutnia może znajdować się na ścianie szczytowej budynku lub na dachu. W wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej ogromne znaczenie ma zwłaszcza rekuperator. Nazywany jest on również centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Zwykle składa się on z dwóch wentylatorów oraz wymiennika ciepła. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, czyli:

·         poziom hałasu podczas pracy,

·         wydajność rekuperatora, a zwłaszcza tzw. sprzęż – im jego wartość jest wyższa, tym wydajniejszy jest rekuperator,

·         odzysk ciepła – od sprawności odzysku ciepła zależy temperatura w domu.

·         cena,

·         koszty eksploatacji oraz dostęp do serwisu.

Dlaczego nie warto inwestować w wentylację grawitacyjną?

            Choć wentylacja grawitacyjna jest znacznie tańsza od mechanicznej, to jej skuteczność jest raczej wątpliwa. Działa ona tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza kilkunastu stopni Celsjusza. Poza tym do jej działania niezbędny jest wiatr – zbyt słaby sprawi, że nie będzie ona działać i konieczne będzie otworzenie okien. Natomiast, jeśli wiatr jest zbyt silny to w domu mogą powstać przeciągi. Przy stosowanych obecnie szczelnych oknach wentylacja grawitacyjna nie działa właściwie, chyba że zamontowane są nad nimi nawiewniki. Te z kolei mogą sprawia, że zimą do domu będzie napływać zimne powietrze, co zwiększy koszty ogrzewania.

Co się bardziej opłaca?

            Na pewno koszt montażu instalacji mechanicznej jest wyższy, ale dzięki rekuperatorowi można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Poza tym wentylacja mechaniczna działa zawsze, podczas gdy grawitacyjna tylko czasami. Bez wątpienia jej skuteczność jest nieporównywalnie gorsza od mechanicznej, dlatego już na etapie projektu warto zdecydować się na rozwiązanie, które zapewni więcej korzyści.