13
Dec

ABC domu rekreacyjnego

1595 Times |

Dowiedz się więcej o domach letniskowych.

Dla kogo dom letniskowy?

Do domu letniskowego dorasta się zwykle z wiekiem. Młodzi mają inne priorytety. Najpierw poszukują miejsca na ziemi; mieszkania, może domu, potem, gdy pozwolą finanse, wzywa ich świat; podróżują, wylatują w dalekie strony, by w końcu stwierdzić, że przydałby się azyl spokoju, gdzie czas wolniej płynie, gdzie zmieniają się priorytety, gdzie zachwyca urokiem i drzewo i owad i kwiat, a nawet kopiec mrówek.

Dom rekreacyjny daje poczucie wolności, swobody i komfortu. Tu robimy wyłącznie to, na co mamy ochotę. Tu bardziej niż gdziekolwiek jesteśmy kowalami swojego … czasu. Na letnisku ładujemy akumulatory, nawet, gdy po podlaniu ogrodu, wypieleniu mieczyków i aksamitek, wykoszeniu trawnika, słońce zachodzi za horyzont, a my zupełnie skonani zasypiamy w hamaku.

Na tak zwanej działce nie żal nam dalekich plaż, czy egzotycznych miast, tu nigdy nie ma straconych godzin.

Dom letniskowy (rekreacyjny), czyli co w prawie piszczy.

Pojęcia domu letniskowego i rekreacyjnego stosowane są zamiennie. Dom letniskowy, to obiekt, którego budowa (zgodnie z prawem budowlanym) wymaga pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. W zasadzie trudno jednoznacznie rozgraniczyć, czy budynek jest mieszkalny, czy tylko rekreacyjny. Jedyna różnica polega na przeznaczeniu domu; w rekreacyjnym zamieszkujemy czasowo.

W przypadku domu rekreacyjnego nie musimy posiadać kompletu przyłączy na przykład ciepłej wody, wyposażenia w instalację grzewczą(pod warunkiem, że gmina nie określiła innych warunków zabudowy). Zwolnieni jesteśmy również z wymagań odnośnie izolacji cieplnej przegród, podłóg i okien, a wysokość pomieszczeń może mieć tylko 2,2 m.

Bez względu na to, czy budujemy dom sezonowy o lżejszej konstrukcji i bez kompletu przyłączy, czy całoroczny, zawsze musimy posiadać pozwolenie na budowę. Prawo to nie dotyczy altan, czyli domków o powierzchni zabudowy do 35m2 i wysokości do 5 metrów.

Gdzie możemy wybudować dom rekreacyjny?

Trudno będzie uzyskać pozwolenie na budowę domku letniskowego na terenach, których przeznaczenie określono, jako rolne. Projektowany budynek musi stanowić element zabudowy zagrodowej, bezpośrednio związanej z prowadzeniem gospodarstwa. Również na terenach leśnych, dom możemy wybudować, gdy miejscowy plan zabudowy dopuszcza taką możliwość.

Ogólnie rzecz biorąc, dom letniskowy możemy wybudować jedynie wtedy, gdy miejscowy plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy zezwalają na działce na zabudowę mieszkalną. Gdy plan przewiduje budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, też nie napotkamy na problemy, pod warunkiem, że dom spełni kryteria domu całorocznego (przyłączenie mediów, wyposażenie w instalacje, odpowiednia izolacja cieplna).

Jak zbudować fajny dom na wakacje szybko i tanio? 

Na początku musimy dopełnić formalności. Zanim wybierzemy projekt musimy znać warunki zabudowy działki, czyli co i jak można budować. Dokument ten reguluje np. wielkość i rodzaj zabudowy, dopuszczalną wysokość budynku, linię zabudowy, szerokość elewacji itp.

Następnym krokiem będzie wybór projektu spośród oferty projektów gotowych, lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego u projektanta. Już na tym etapie możemy sporo zaoszczędzić, wybierając projekt nie za duży, o lekkiej konstrukcji, uwzględniający korzystne dla portfela technologie budowlane. Pamiętajmy, że dom letniskowy nie musi być duży – luksusem jest kontakt z naturą; ogród, szum lasu, bliskość zwierząt.

Na tym etapie dobrze musimy przemyśleć, jaki będzie ten nasz „azyl spokoju”.

Dom letniskowy to przede wszystkim taras. W końcu wyjeżdżamy na letnisko, by przebywać na łonie natury. Taras musi być obszerny, by cała rodzina i kilkoro gości mogło na nim zasiąść i swobodnie się poruszać. Powierzchnia tarasu powinna być zbliżona, a nawet większa od powierzchni użytkowej domu. Taras należy częściowo zadaszyć podcieniem albo okapem dachu, by byle niepogoda nie wymuszała na domownikach ucieczki do wnętrza. Nie mniej ważne jest osłonięcie tarasu, po to by uzyskać poczucie intymności. Przecież sąsiedzi nie muszą wiedzieć, czy zajadamy się właśnie grillowaną karkówką, albo, jakimi trunkami gasimy pragnienie. Ponadto osłonięcie tarasu uchroni nas przed zacinającym deszczem, wiatrem i uciążliwym słońcem, zwłaszcza rano i wieczorem, gdy wędruje ono nisko nad horyzontem i zagląda nam prosto w oczy.

Dobrze jest, gdy taras płynnie związany jest z ogrodem. Wcale nie musi być wydzielony balustradą czy murkiem, ale wszystko naturalnie zależy od gustu inwestorów.

Nie będzie wcale przesadą, jeśli nasz taras wybudujemy wokół domu. Równie dobrym rozwiązaniem jest taras w kształcie litery „L”, czyli taki, jak droga konika szachowego. Taras przylegający do domu z dwóch stron – zapewni nam możliwość korzystania ze słońca i cieszenia się urokami przyrody dłużej i w różnych porach dnia.

Nie mniej ważne jest usytuowanie tarasu względem stron świata. Nie wolno planować tarasu wyłącznie od północy, każde inne usytuowanie będzie korzystne, pod warunkiem, że taras ma wspomniany kształt.

Najlepiej, jeśli taras jest swobodnie dostępny z wnętrza domu. Najważniejsze jest przejście bezpośrednie z kuchni i salonu. To droga wzmożonego ruchu – będziemy tędy wnosić i wynosić potrawy i sprzęty. Nawet w najmniejszym domku duże dwuskrzydłowe drzwi tarasowe nie są zbędnym wydatkiem – ułatwią życie i pozwalają na uniknięcie „korków”. Ponadto szerokie przejścia powiększają optycznie powierzchnię wnętrza domu. I jeszcze jeden drobiazg, a jakże istotny. Taras musi być wyposażony w oświetlenie, wówczas późnym wieczorem, a nawet pod osłoną nocy będziemy mogli rozkosznie biesiadować.

Ogólnie rzecz biorąc dom letniskowy musi być otwarty i „wtapiać się” w otoczenie. Wnętrze, taras i ogród muszą stanowić zintegrowaną całość i wzajemnie się przenikać.

 

W domu letniskowym przyda się też kominek, nie warto odmawiać sobie takiej przyjemności. Oprócz walorów estetycznych, kominek pełni funkcję praktyczną; pozwoli szybko nagrzać niewielki dom i sprawi, że będziemy do niego chętnie przyjeżdżać nie tylko latem. Kominek tworzy sielski klimat, kogo nie wzruszy widok szczęśliwej rodziny zgromadzonej chłodnym wieczorem przy tańczącym ogniu w kominku. Umiejscowienie kominka zależy od priorytetów, jakimi się kierujemy. Centralne pozwoli na szybkie ogrzanie wnętrza, usytuowanie przy ścianie zewnętrznej ma tę zaletę, że kominek może mieć swój bliźniaczy odpowiednik w postaci grilla od strony tarasu.

Zastanówmy się też nad wnętrzem domu rekreacyjnego. Specyfika projektowania wnętrza domu letniskowego polega na tym, by na niewielkiej przestrzeni znalazło się wszystko, co potrzebne, aby spędzać miło czas, znaleźć schronienie przed niepogodą i wygodnie przenocować.

W domu rekreacyjnym oprócz przestrzeni dziennej trzeba wygospodarować miejsce do spania i łazienkę. Wydzielone pomieszczenia są zwykle małe, aby nie ograniczały powierzchni głównego pokoju. W łazience oczywiście będzie raczej natrysk, a nie wanna, niewielka umywalka i muszla sedesowa.  Sypialnia jest zwykle osobna, ale może też być czymś w rodzaju alkowy. Jeśli nie jesteśmy wymagającymi letnikami wystarczy miejsce z rozłożonymi materacami na przykład na poddaszu czy strychu.

Kuchnia w domach rekreacyjnych jest zwykle otwarta i łączy się z pokojem dziennym i tarasem. Często kuchnię projektuje się w formie aneksu i wyposaża w wyłącznie niezbędne urządzenia.

Ostatnim elementem, o którym nie wolno nam zapomnieć jest osobne pomieszczenie gospodarcze na sprzęt ogrodniczy. Najlepiej, jeśli taki zakamarek jest wydzielony i posiada osobne wejście od strony ogrodu. Unikniemy wtedy konieczności ciągłego porządkowania przeróżnych sprzętów. Pomieszczenie gospodarcze powinno być na tyle duże, by „przezimował” tu sprzęt letni typu parasole ogrodowe hamaki krzesła i stoły. Dobrze, jeśli zabudujemy pomieszczenie regałami o różnej głębokości, na wszystkie drobne sprzęty i szpargały.    

No i nadszedł w końcu czas by z odpowiednim projektem garści, zabrać się za skompletowanie dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę.

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

  • Cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami i uzgodnieniami dotyczącymi przyłączy.
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Teraz pozostaje nam oczekiwanie na uzyskanie pozwolenia na budowę jej uprawomocnienie. Nareszcie przystępujemy do dzieła i realizujemy nasz misternie opracowany plan. A może zakasać rękawy i zbudować dom letniskowy systemem gospodarczy?  Zostałyby nam „zaskórniaki” na urządzenie ogrodu.

 

Zespół pracowników „Invest-Center” życzy wszystkim naszym klientom wielu niezapomnianych chwil na własnym letnisku.